Odwozy uczniów

W naszej szkole

liczba odwiedzin: 12222928

mgr AGNIESZKA DMITRUK - pedagog szkolny

GODZINY PRACY:
Poniedziałek 800-1530
Wtorek 1230-1430
Środa 950- 1500
Czwartek 800-1345

Piątek 800-1430

Przygotowanie do nauki zdalnej

1. Przygotuj się tak, jakbyś miał wyjść z domu.

   Na początek jedno z trudniejszych zadań: to, że nauka odbywa się zdalnie, z reguły nie oznacza, że można wylegiwać się w łóżku do późna. Wstań raczej wcześnie i wykonuj wszystkie te czynności, które zawsze robisz przed wyjściem – prysznic, ubieranie, śniadanie. Dzięki temu nie wypadniesz z rutyny, a i odpowiednie przygotowanie sprawi, że podejdziesz do czekających cię zadań "na serio".

2. Pozbądź się rozpraszaczy.

   Wyłącz telewizor. Z telefonem pewnie nie będzie już tak łatwo. Koniecznie zamknij portale społecznościowe otwarte w kolejnych kartach przeglądarki internetowej. I nie przeglądaj kolejnych poradników z serii "100 filmów/seriali/książek, które musisz obejrzeć/przeczytać", chociaż wiemy, że kusi. Polecam też posprzątanie pokoju, w którym masz zamiar to robić – bałagan rozprasza, a w czystych miejscach nauka jest po prostu przyjemniejsza.

3. Ustal plan dnia.

   Odpowiednio opracowany harmonogram dnia to już połowa sukcesu. Zaplanuj, co, o której i przez ile czasu będziesz robił. Obowiązkowe zajęcia e-learningowe ze szkoły ? Zadania domowe? Podziel dzień tak, by znaleźć czas nie tylko na naukę, ale też na odpowiednie przerwy. Jeśli będziesz działał wedle rozpisanego planu dnia, powrót do  szkoły będzie łatwiejszy. PS. Polecam jednak, by rozpiska nie wyglądała tak: film, serial, książka, 15 minut na naukę, ćwiczenia, film, serial, książka, prysznic, sen ;-)

4. Czasami trzeba się zmusić 

   Wiemy, że siedząc w domu i mając wokół siebie tyle pokus, zebranie się do nauki wcale nie jest łatwe. Czasami po prostu musisz... się zmusić. Może warto zastosować system gratyfikacji i np. zagrać na PlayStation albo zjeść coś słodkiego dopiero w ramach nagrody?

5. Najtrudniejsze zadania na początek.

   W myśl teorii, że kiedy jesteś wyspany, to organizm pracuje najlepiej, w planie dnia najtrudniejsze zadania ustaw sobie na początku. Łatwiej będzie uczyć się od tego, na co najbardziej nie mamy ochoty, wiedząc, że czekające nas za chwilę zagadnienia są o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze.

6. Nie katuj się jednym przedmiotem przez cały dzień.

   Jeżeli tylko masz taką możliwość, nie poświęcaj całego dnia na przyswojenie jak największej części materiału z jednego przedmiotu. Po pewnym czasie uczenia się o tym samym, wszystko ci się pomiesza, a nowe treści nie będą wchodziły do głowy. Dlatego tak ważne jest, by w miarę możliwości skupiać się na mniejszej ilości materiału, ale za to z kilku różnych przedmiotów.

7. Najpierw teoria, potem praktyka.

   Masz zrobić ćwiczenia, więc od razu się za nie zabierasz? Odradzam. Powinno pójść łatwiej (a może i szybciej), jeśli najpierw poświęcisz chociaż chwilę na przypomnienie sobie teorii.

8. Przygotuj jedzenie.

   Warto pamiętać, że podczas nauki organizm zużywa bardzo dużo energii i kalorii potrzebuje równie mocno, co tlenu. Kiedy umysł pracuje na zwiększonych obrotach, należy dostarczać mu odpowiednich płynów i posiłków. W miarę możliwości najlepiej ustaw je obok swojego stanowiska do nauki, dzięki czemu nie będziesz musiał co chwilę wychodzić do kuchni. Podobno każdy pretekst do przerwy jest dobry, ale nie należy przesadzać w żadną ze stron.

9. Zadbaj o odpowiednie oprogramowanie.

   Odpowiednie oprogramowanie może okazać się niezbędne podczas nauki zdalnej. Najważniejsza kwestia, to opanowanie takich programów Classroom, Jambord, czy e-dziennik dzięki czemu wirtualne spotkania w większych grupach przestaną stanowić problem.

10. Zrób sobie przerwę!

   Dochodzimy do najprzyjemniejszego punktu programu, czyli odpoczynku! Oczywiście trzeba pamiętać, by nauka była przeplatana przerwami, a nie przerwy – nauką. Umysł także potrzebuje odpoczynku, dlatego warto pamiętać, by poćwiczyć, albo posłuchać muzyki. 

Pomoc pedagoga i psychologa w czasie nauki zdalnej

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie! Mierzymy się w ostatnim czasie z trudną dla nas wszystkich sytuacją, na którą nie mamy zbytniego wpływu. Mimo zdalnej formy pracy szkoły i ograniczonych kontaktów nadal służymy wsparciem. Nie bagatelizujmy oznak zniechęcenia, wyczuwanego napięcia, smutku czy wycofania. W tym trudnym, pełnym obaw czasie podejmujemy nadal zadania wspomagające naszych uczniów i rodziców. Dlatego w sytuacjach kryzysowych oferujemy zdalne i stacjonarne formy wsparcia. Osoby zainteresowane prosimy o wiadomość za pomocą e-dziennika lub platformy Classroom.

Agnieszka Dmitruk - pedagog szkolny,

Edyta Kania - psycholog szkolny.

Pedagog i psycholog mogą spotkać się z uczniami, rodzicami online i osobiście na terenie szkoły z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

 

Ponadto ruszyła całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów - 800 080 222 

Już od jakiegoś czasu działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 080 222 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

 

Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych. Jak pokazują statystyki młodzi ludzie coraz częściej zapadają na depresje i nerwice. Wielu z nich pada ofiarą przemocy i agresji – słownej i fizycznej ze strony rówieśników i dorosłych, są coraz bardziej samotni, często nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Dzięki nowej infolinii będą mogli skontaktować się ze specjalistami z Fundacji 24 godziny na dobę i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.

Dynamicznie rozwijający się świat, przemoc w internecie, zmiany społeczne, których nie rozumieją nawet dorośli, mogą wydawać się przytłaczające dla młodych ludzi. Wiele negatywnych zjawisk społecznych – cyberprzemoc, zaburzenia odżywiania, zażywanie substancji psychoaktywnych, samookaleczanie to całkiem realne problemy, które wymagają interwencji specjalisty. Konsultanci ITAKI są gotowi do świadczenia pomocy nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Każda osoba potrzebująca pomocy będzie mogła zgłosić się po wsparcie.

W ramach działań infolinii pracownicy Fundacji świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.

Wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo. Specjaliści Fundacji ITAKA to doświadczeni psychologowie, pedagodzy i prawnicy, którzy udzielają porad zarówno przez telefon, czat jak i e-mail. Pełen wykaz dyżurów można znaleźć na oficjalnej stronie projektu: www.liniadzieciom.pl

Jak zmotywować się do nauki?

Higiena cyfrowa

Jak zadbać o higienę cyfrową? Zapraszam do zapoznania się z ciekawą prezentacją, dostępną w linku i filmem.

higiena_cyfrowa_-_prezentacja_7-8.pptx

Warto zadbać o domowe zasdy ekranowe. Polecam materiały dostępne pod linkiem.

https://www.domowezasadyekranowe.fdds.pl/

Jak pomóc dziecku?

 

JAK MOGĘ POMÓC SWOJEMU DZIECKU?

Rodzicu! W psychologii wyróżniamy 2 rodzaje motywacji: zewnętrzną („robię to co muszę”) oraz wewnętrzną („robię to co chce”).  Niestety tylko dzięki ukształtowanej motywacji wewnętrznej nasze dziecko będzie z większym zaangażowaniem i przyjemnością brać udział w różnych zajęciach, chętniej uczyć się odpowiedzialności, doświadczać dumy z sukcesu i radzić sobie z porażkami.

Pomóżmy mu w tym! Oto wskazówki:

RUTYNA, PRZEWIDYWALNOŚĆ I KONSEKWENCJA . Ustalmy wspólnie plan dnia, którego będziemy wszyscy konsekwentnie się trzymać. Młodsze dzieci mogą narysować zegar, na którym wyznaczą poszczególne elementy dnia.

 RÓB WYJĄTKI – konsekwencja w wychowywaniu jest bardzo ważna, tak samo ważna jak elastyczność. Jeżeli dziecko niechętnie wykonuje polecenia, zastanówmy się co jest tego przyczyną. Empatyczna rozmowa o problemie zapewne pozwoli złagodzić negatywne emocje , które towarzyszą naszym dzieciom. Takim troskliwym podejściem pokazujemy dziecku, że jest dla nas ważne i że liczymy się z jego potrzebami.  Dodatkowo wpływa to pozytywnie na relacje między dzieckiem i rodzicami oraz uczy wzajemnego szacunku.

WYDAWAJ KONKRETNE POLECENIA. Czasem polecenie „odrób lekcje” jest zbyt ogólne dla dziecka. Może warto przedstawić konkretny plan działania . „Sprawdź co masz dziś zadane” , Które zadania potrafisz wykonać sam, przy których potrzebujesz pomocy?”, „Zacznij od zadań  trudniejszych” itp.

KAŻDE DZIAŁANIE POWINNO MIEĆ SENS. Nie używaj argumentów typu „Tak ma być i koniec”, „To ja o tym decyduję” . Należy porozmawiać z dzieckiem i wyjaśnić po co ma coś zrobić (np. „Posprzątaj pokój , żebyś mógł rozłożyć tor samochodowy), a nie dlaczego (Posprzątaj pokój, bo jest bałagan). Od nastolatków powinniśmy już wymagać myślenia abstrakcyjnego i oczekiwać powagę i podniosłość określonych sytuacji. Rodzice sami również powinni odpowiedzieć sobie na pytanie „Po co moja córka/syn ma to robić?”

NEGOCJUJ. Jeżeli chcemy wprowadzić jakieś zasady konsultujmy je ze wszystkimi. Nie chodzi o to, żeby dziecko decydowało o tym czy w ogóle ma odrabiać lekcje. Chodzi o to, że może samo zdecydować w jakiej kolejności może to zrobić.

DOCENIAJ NIE OCENIAJ. Dostrzegajmy wysiłek jaki dziecko wkłada w  wykonane zadanie, a nie tylko efekt końcowy.  Nawet jeżeli towarzyszą temu błędy. Powiedz dziecku „Możesz być z siebie dumny”

BĄDŹ PRZYKŁADEM . Istotnym elementem modelowania są nasze reakcje na prośby dzieci. Zastanówmy się, jak często słyszą od nas: „zaraz”, „poczekaj”, „teraz nie mogę”, „jeszcze chwila”. Czy nie są one naszym lustrzanym odbiciem, gdy odmawiają wykonania jakiejś czynności?

ZADBAJ O SIEBIE. Bardzo często wiele naszych konfliktów wynika ze złego samopoczucia. Pomyślmy o czasie na kawę, o rozmowie z bliską osobą, o krótkiej 15 min. drzemce, a może dobrej książce lub odcinku ulubionego serialu.

Zadbaj o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne.

  

 

 

Artykuły, które warto przeczytać

Zachęcam do lektury ciekawych artykułów:

  1. https://tiny.pl/r13pb
  2. https://tiny.pl/r13f4

Kącik pozytywnych myśli

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Stanisława Marusarza w Wojciechowie
    Wojciechów 8
  • 81 517-72-40

Galeria zdjęć