Merry Christmas Christmas Merry, były sobie renifery,
miały bardzo śmieszne minki, bo urwały się z choinki,
wpadły w bardzo ciepły kąt, życząc Wam Wesołych Świąt!
Merry Christmas Christmas Merry, były sobie renifery,
miały bardzo śmieszne minki, bo urwały się z choinki,
wpadły w bardzo ciepły kąt, życząc Wam Wesołych Świąt!
6 grudnia jak co roku odwiedził nas gość specjalny – Święty Mikołaj, który po całorocznych obserwacjach stwierdził, że byliśmy grzeczni i zasłużyliśmy na podarunki. Dzieci z przejęciem przyjęły miłego gościa, a w podziękowaniu zaśpiewały dla Niego piosenkę. Prezenty podarowane przez Mikołaja podobały się wszystkim. Dziękujemy Mikołaju za odwiedziny, bo przecież kolejna wizyta dopiero za rok. ;-)
Jasełka przygotowane przez klasy III. Wesołych Świąt!
Jak co roku 6 grudnia uczniowie klasy II otrzymali upominki od Św. Mikołaja. Niestety Mikołaj miał tak dużo pracy , że prezenty zostawił nocą pod klasową choinką. Dzieci były bardzo zaskoczone. W tym dniu poranek przepełniony był usmiechem i zadowoleniem . Upominki sprawiły wielką radość i wprowadziły w nastrój świąteczny! To dzień pełen dobrych chwil !
W każdą środę na zajęciach z kreatywności uczniowie klas VI naszej szkoły realizującą zajęcia z programu #SuperKoderzy w ramach ścieżki „RoboMatematycy.”
Są to:
z klasy IVA:
Paulina Dmitruk, Ada Dmitruk, Zuzanna Twardowska, Aleksandra Wieczorek, Nikola Gwarda, Kinga Komorowska, Martyna Sikora, Bartłomiej Mirosław, Szymon Czyżewski, Dominik Pluta, Aleksandra Cybula, Julia Czępińska, Emilia Komsta, Kacper Kręgiel.
z klasy VIB:
Patrycja Kamińska, Natalia Mirosław, Monika Czerniec, Maria Wrótniak.
Za pieniądze otrzymane od Fundacji Orange na realizację projektu zostały zakupione roboty edukacyjne typu mBoot. Do nich dokupiono też dodatki typu: światło i dźwięk oraz zestaw serwo. Dzięki temu nasze roboty będą bardziej interaktywne. Uczniowie z dużym zaangażowaniem przystąpili do konstruowania robotów. Czytali instrukcję montażu w języku angielskim. Łączyli krok po kroku kolejne elementy robota: silniki, płytę główną, koła, czujniki ruchu, czujniki trakcji. Ostatecznie stworzyli mBoota i testowali jego działanie. Na kolejnych zajęciach będziemy programować roboty na tabletach.
W październiku został ogłoszony Ogólnopolski Konkurs „Mistrzowie i patrioci”.
Fundacja Instytut Łukasiewicza przygotowała kampanię promującą wśród młodzieży wybitne postaci polskiego sportu, które odznaczyły się szczególnymi zasługami dla kraju. Projekt „Mistrzowie i patrioci” był realizowany w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i służył przypomnieniu sylwetek polskich sportowców – narodowych bohaterów.
Inicjatywa została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.
Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu pracy pisemnej na temat wybitnych postaci polskiego sportu, które odznaczyły się szczególnymi zasługami dla kraju w czasie II wojny światowej. Na konkurs wpłynęło niemal 1,2 tys. prac z kilkuset szkół z całej Polski! Prace były oceniane w dwóch etapach – najpierw przez komisję złożoną z przedstawicieli organizatora, a następnie przez sześcioosobowe jury. Zasiedli w nim min.: Ryszard Czarnecki – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Członek Prezydium Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Dariusz Buza – Dyrektor Departamentu Sportu dla Wszystkich w Ministerstwie Sportu i Turystyki i Maciej Zdziarski – prezes Instytutu Łukasiewicza. Jury wyłoniło laureatów konkursu, a na liście nagrodzonych znalazł się uczeń z klasy VII a - Patryk Bartoszcze, który napisał pracę pod kierunkiem pani Agnieszki Bardzel o naszym patronie – Stanisławie Marusarzu. Patryk zdobył WYRÓŻNIENIE I STOPNIA. Nagrodzeni uczniowie wraz z dyrektorami i nauczycielami zostali zaproszeni do PAŁACU PREZYDENCKIEGO. Uroczysta gala wręczenia nagród z udziałem PREZYDENTA RP ANDRZEJA DUDY będzie miała miejsce 10 grudnia 2019r.
Miś to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku! Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. Właśnie dlatego już po raz ósmy w naszej szkole 28.11.2019r. obchodzony był „Światowy Dzień Pluszowego Misia’’. W obchodach Święta Pluszowego Misia brały udział przedszkolaki i uczniowie klas I-III. Tego dnia każde dziecko przyniosło do szkoły swoją ulubioną pluszową zabawkę. Przeważały misie. Oglądaliśmy misie małe, średnie i bardzo duże, białe, brązowe, z oklapniętym uszkiem, stare i wiele razy przytulane…
Dzieci obejrzały przedstawienie przygotowane przez uczennice należące do koła bibliotecznego z klasy VI a, pt. ,,Bajka o misiu – niezłym rozbójnisiu’’ oraz wysłuchały informacji o historii powstania pluszowego misia, przygotowanych przez uczennice reprezentujące klasy I-III.
Po pokazie talentów aktorskich, odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego ,,Miś ze skarpety’’. Nagrodzono 19 prac. Wszyscy obecni mieli możliwość obejrzenia wystawki prac uczniów, a było ich 31.
Później dzieci brały udział w wielu konkurencjach i zabawach m.in. tańcach z misiami, mierzeniu misia, misiowych zagadkach.
Uroczystość Dnia Pluszowego Misia połączono z zabawą Andrzejkową.
Nad całością czuwały p. B. Wielowińska, p. A. Dmitruk, p. Katarzyna Kalicka i p. Monika Łoszak oraz uczniowie kl. VIII, należący do Szkolnego Klubu Wolontariatu.
Spotkanie z Pluszowym Misiem przebiegało w radosnej i twórczej atmosferze.
A. Dmitruk
Święto Pluszowego Misia w Szkole Podstawowej w Wojciechowie
"Już do cyrku ruszać czas, pośmiać się chce każdy z nas, linoskoczek, lew, tancerka... Każdy na arenę zerka! Takiej zabawy nie znajdziecie, w żadnym innym miejscu na świecie!
Przyjechał do nas cyrk!
W poniedziałek, 25 listopada 2019, uczennice naszej szkoły Zuzanna Kwiatkowska, Agata Piróg, Natalia Jędrej oraz Gabriela Iwaniak wzięły udział w Międzyszkolnym Konkursie Piosenki w Języku Angielskim, który odbył się w Szkole Podstawowej w Chmielniku.
W tegorocznym konkursie brały udział 4 szkoły: SP w Chmielniku, SP w Wojciechowie, SP w Krzu oraz SP w Bełżycach. Do rywalizacji przystąpiło 13 uczestników.
Nasze uczennice z klasy 6 – Zuza, Natalia i Agata wykonały utwór „How far I’ll go” z filmu Vaiana. Natomiast Gabrysia z klasy 7, zaśpiewała piosenkę Lady Gagi „I’ll never love again”.
Mimo przyjaznej atmosfery i kameralnych warunków trema towarzyszyła wszystkim uczestnikom. Na szczęście tegoroczne występy okazały się godne braw i podziwu.
Gabrysia Iwaniak zajęła II miejsce!
Gratulujemy !!!
Dnia 22 listopada 2019r w Nałęczowie odbywał się V Międzyszkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej. W konkursie brało udział dziewiętnaście zespołów i solistów głównie z powiatu puławskiego. Naszą szkołę reprezentowała Gabriela Iwaniak uczennica klasy VIIB. W kategorii solistów Gabrysia zajęła II miejsce. Jej wykonaniu towarzyszył akompaniament klarnetu i akordeonu, co wyróżniło jej występ na tle innych prezentacji konkursowych. Uczennica wykonała dwie pieśni „Ułani, ułani” oraz „Czerwone maki na Monte Cassino.”
Serdecznie gratulujemy sukcesu!
Z radością informuję, że uczniowie naszej szkoły po raz kolejny pokazali swoje mocne strony – talent recytatorski oraz zamiłowanie do literatury, a konkretnie do poezji.
22 listopada 2019 roku reprezentantki naszej placówki uczestniczyły w III Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim pod hasłem „Bronisław Pietrak - chłopski piewca Lubelszczyzny.” Jego organizatorem była Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Garbowie, zaś gospodarzem i fundatorem nagród Gminna Biblioteka Publiczna. Konkurs odbywał się pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty, Wójta Gminy Garbów i Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Inicjatyw Lokalnych i Oświatowych „Wektor” w Garbowie. Naszą szkołę reprezentowały: Nikola Czerniec – z klasy VI b, Dorota Piróg – z klasy VII a (uczennice przygotowała pani Agnieszka Bardzel) oraz Natalia Iwaniak – z klasa VIII b (przygotowana przez panią Małgorzatę Ceglarz – Chołody). Wszystkie uczennice zaprezentowały się fantastycznie i wszystkie otrzymały nagrody! Nikola Czerniec zajęła drugie miejsce w kategorii klas IV – VI. Natalia Iwaniak także drugie miejsce, ale w kategorii klas VII – VIII, zaś Dorota Piróg - wyróżnienie w kategorii klas VII- VIII. Wszystkim uczestniczkom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!
A wszystkim tym, którzy nie są miłośnikami poezji, zacytuję słowa ks. Jana Twardowskiego: „Poezja jest światem przeżyć i refleksji. Jest po trochu jak mówienie ludzkim językiem w dobie maszyn i komputerów.”
Małgorzata Ceglarz - Chołody
Program przedszkolnej edukacji antynikotynowej ,,Czyste powietrze wokół nas"
Dzieci z grupy 5 i 6 latków realizowały program przedszkolnej edukacji antytytoniowej ,,Czyste powietrze wokół nas". Celem programu było:
- zwiększenie wiedzy na temat szkodliwości i skutków palenia papierosów
- wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach w których inne osoby palą obok nich
- uświadomienie, jak ważna jest rola rodzica w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy
Realizację programu rozpoczęliśmy od spaceru po okolicy w celu obserwacji różnych zródeł dymu, ze szczególnym zwróceniem uwagi na osoby palące papierosy. Odbyło się wiele zajęć o tematyce antynikotynowej. Dzieci z zaangażowaniem i zainteresowaniem wykonywały powierzone im zadania.
Odwiedziła nas mama Łucji, która jest pielęgniarką pracujacą w szpitalu. Wyjaśniła dzieciom jak bardzo szkodliwe jest palenie papierosów i jakie choroby powoduje. Zwróciła również uwagę na szkodliwość przebywania dzieci wśród osób palących.
W grupie 6-latków powstało wiele ciekawych prac plastycznych o tematyce antynikotynowej. Dzieci 5-letnie wspólnie z rodzicami stworzyły piękne wiersze zniechęcające do palenia papierosów. Na korytarzu przy sali 5- latków powstała tablica dotycząca programu.
Na zakończenie projektu, zorganizowaliśmy ,,Przedszkolny Happening Antynikotynowy". Dzieci zaopatrzone w transparenty rozdawały ulotki napotkanym mieszkańcom Wojciechowa, skandowały hasła antynikotynowe, oraz nawoływały do rzucenia palenia.
Mamy nadzieję, że podjęte działania zostaną w pamięci naszych wychowanków i zniechęcą do sięgnięcia po papierosa w dorosłym życiu.
E.Mirosław, K.Wartacz
18.10.2019r. odbył się finał III Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorsko-Krasomówczego „ W kręgu poezji Grażyny Chrostowskiej , lubelskiej przedstawicielki pokolenia Kolumbów”.
Organizatorami Konkursu byli: Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” Oddział Muzeum Lubelskiego, IV Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie, XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Zesłańców Sybiru w Lublinie.
Konkurs honorowym patronatem objęli: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk, Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk.
Naszą szkołę reprezentowała uczennica z kl. VII a – Dorota Piróg , przygotowywana przez Agnieszkę Bardzel.
Uczennica zmierzyła się z trudną i wymagającą ( ze względu na tematykę) poezją Grażyny Chrostowskiej i prozą obozową Tadeusza Różewicza.
Zajęła III zaszczytne miejsce w kategorii klas VII- VIII. Wręczenie nagród miało miejsce w historycznej Auli Klasztoru Dominikanów w Lublinie.
Jak powiedziała przewodnicząca jury p. Alicja Jachiewicz-Schmidt – aktorka filmowa i teatralna - poziom konkursu był bardzo wysoki i wszystkim należą się wielkie gratulacje.
Występom młodzieży towarzyszyło wzruszenie i zaduma, tym bardziej, że przysłuchiwali się recytacjom zaszczytni goście: rodzina Grażyny Chrostowskiej, przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzin Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück i Związku Sybiraków. To była piękna lekcja historii …
Szczegółowe informacje o przebiegu i wynikach konkursu wraz ze zdjęciami znajdują się tutaj.
8 listopada 2019 r. odbyła się po raz drugi w naszej szkolnej bibliotece Noc Bibliotek. Dołączyliśmy do V ogólnopolskiej akcji, w której wzięło udział ponad 1750 tego typu placówek z całej Polski. Jej ideą było, aby „w niekonwencjonalny sposób zachęcać do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji”.
W tym roku do udziału w Nocy Bibliotek zaproszeni zostali uczniowie klasy VII. Naszym celem była integracja, edukacja i dobra zabawa. W czasie spotkania młodzież z chęcią oraz dużym zaangażowaniem brała udział w przygotowanych zadaniach. W celu integracji grupy zostały przeprowadzone gry i zabawy literackie oraz plastyczne, takie jak: ,,Czy znasz swoją szkołę?”, ,, Literackie taboo”, „Pojedynek na pytania”, „Mały Książę i jego historia”, „Półka z książkami”. Spotkanie zakończone zostało urozmaiconym poczęstunkiem i projekcją filmu familijnego. W tym roku była to adaptacja komiksu,, Ptyś i Bill’’. Każdy uczestnik otrzymał też pamiątkową zakładkę do książki z logo tegorocznej akcji.
To wyjątkowe wydarzenie i program pełen niespodzianek przygotowały nauczycielki języka polskiego - Agnieszka Bardzel, Małgorzata Ceglarz – Chołody oraz pani bibliotekarka – Bożena Wielowińska. Uczestniczyła w nim także pani wicedyrektor Monika Kowalska – Ternes. Szukając pomysłów na przyciąganie czytelników do biblioteki, zapominamy o sprawdzonych już od lat metod, takich jak bezpośredni kontakt i zwyczajne ,,pogadanie” w miłej atmosferze. Mamy więc nadzieję, że pogaduszki wśród książek i o książkach były udane, a uczestnicy tego spotkania bardziej przychylnym okiem spojrzą teraz na kartki pokryte czarnymi literami.
,, Nie oderwiemy się od przeszłości,
Nie pozwolimy Jej sobie wyrwać z duszy’’
Jan Paweł II
11 listopada 1918r.społeczeństwo polskie manifestowało swoją radość z odzyskania niepodległości. Entuzjazm był w pełni uzasadniony ,bowiem Polacy nie oczekiwali biernie wolności. Walczyło o nią kilka pokoleń, pokoleń które nie pozwoliły światu zapomnieć o istnieniu narodu polskiego.
Dziś patrzymy z refleksją na dzień 11 listopada. Pamiętamy o tych ,którzy przez ponad wiek nie porzucili wiary w odrodzenie Polski i o tych, którzy w tej sprawie ,,na stos rzucili swój życia los”.
Z okazji 101 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości odbyła się dnia 8. 11. 2019r.w Szkole Podstawowej im.Stanisława Marusarza w Wojciechowie uroczysta akademia z udziałem: p. dyrektor Jolanty Dudy, p. wicedyrektor Moniki Kowalskiej-Ternes, nauczycieli i uczniów . Uroczystość rozpoczęła p.dyrektor Jolanta Duda powitaniem zgromadzonych nauczycieli i uczniów. Następnie wprowadzono Poczet Sztandarowy i o godzinie 11.11 odśpiewano cztery zwrotki hymnu państwowego w ramach akcji patriotycznej ,,Szkoła do Hymnu’’.
Uczniowie z klas siódmych i klasy trzeciej szkoły podstawowej przedstawili wzruszający program artystyczny pt.,, Pieśń o tej ,co nie zginęła…’’ poświęcony Ojczyźnie i jej drodze do niepodległości. Piękne recytacje uczniowskie,muzyka i pieśni patriotyczne, szczególnie ta wyjątkowa pieśń ,, Rozkwitały pąki białych róż’’ w wykonaniu uczniów klasy trzeciej na długo pozostaną w sercach i pamięci wszystkich uczestników akademii. Scenariusz, oprawę muzyczną i plastyczną przygotowali nauczyciele: p.Anna Bednarczyk, p.Zofia Kotwicka, p. B. Wielowińska i p. Leszek Iwaniak.
W Święto Niepodległości uczniowski Poczet Sztandarowy uczestniczył we Mszy Św. w intencji Ojczyzny a także w pochodzie patriotycznym pod pomniki: Tadeusza Kościuszki i Żołnierzy WP poległych w latach 1939-1945, złożono tam wieńce i zapalono znicze, oddając tym samym hołd walczącym za wolność Ojczyzny.
11 listopada to dzień refleksji nad historią i współczesnością naszego kraju oraz niezapomniana lekcja historii.
Anna Bednarczyk
11 LISTOPADA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ
11 listopada to dla nas Polaków jedna z najważniejszych dat w historii. Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej wraz z panią Renatą Małachowską, przez cały tydzień przygotowywali się do uczczenia Święta Niepodległości.
W czasie zajęć tematycznych dzieci poznawały historię Polski poprzez legendy o powstaniu naszego państwa oraz zapoznawały się z sylwetkami ważnych postaci historycznych. Podczas zajęć plastycznych dzieci wykonywały prace dotyczące symboli naszej państwowości.
Czytane były także wiersze na temat tego święta, dzieci wysłuchały pieśni patriotycznych i melodii żołnierskich.
Świetlica szkolna zorganizowała również konkurs na najładniejszy kotylion. Konkurs był przeznaczony dla dzieci ze szkoły podstawowej. Uczniowie bardzo chętnie wzięli udział w konkursie. Powstało bardzo wiele ciekawych i kolorowych prac, wykonanych różnorodną techniką.
Komisja konkursowa miała ogromny problem z wyłonieniem zwycięzców.
Renata Małachowska
W oczekiwaniu na swięta bożonarodzeniowe uczniowie klas I - III wybrali sie do Nowej Dęby do fabryki ozdób choinkowych. W piękny słoneczny jesienny dzień mogli podziwiać jak powstaje bombka. Uczniowie obejrzeli ekspozycje charakterystyczne dla tradycji dekorowania drzewek świątecznych roznych krajów świata oraz poznali historię z tym związaną. Z bliska zobaczyli proces powstawania i ozdabiania bombek ,a następnie sami uczestniczyli w warsztatach plastycznych. Końcowym punktem wycieczki były zakupy i wybór najpiękniejszych bombek dla najblizszych . Róznorodność , kolorystyka , kształy i piękno tego miejsca doprowadzało do bombkowego zawrotu głowy ........ Zobaczcie i podziwiajcie !
Dziękujemy Rodzicom za pomoc w opiece w czasie wyjazdu.
Wychowawczynie
Powered by aSc EduPage