Aktualności
- 25maj
- 25maj
- 25maj
- 22maj
Konkurs Kangur Matematyczny online
W związku z zawieszeniem zajęć edukacyjnych w szkołach organizatorzy międzynarodowego konkursu Kangur podjęli decyzję o przeprowadzeniu go online. Wegług następującego harmonogramu:
Kategoria Maluch dotyczy uczniów klas III i IV
Kategoria Beniamin dotyczy uczniów klas V i VI
Kategoria Kadet dotyczy uczniów klas VII
Szczegółowe informacje dotyczące przeprowadzenia konkursu otrzymają uczniowie zapisani i ich rodzice na konto dziennika elektronicznego.
- 19maj
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych
Ustalony przez Ministra Edukacji Narodowej harmonogram postępowania rekrutacyjnego do szkół dla młodzieży dostosowany został do zmienionego terminu przeprowadzanych egzaminów ósmoklasisty, w tym terminu wydania zaświadczenia o wyniku tego egzaminu przez okręgowe komisje egzaminacyjne.
Wnioski o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych
Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać w dwóch etapach:
- od 15 czerwca do 10 lipca br. – termin na złożenie wniosku i uzupełnieniego o świadectwo ukończenia szkoły.
- od 31 lipca – do 4 sierpnia br. – termin na uzupełnienie wniosku o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty oraz na zmianę przez kandydatów wniosków o przyjęcie, w tym zamianę szkół, do których będą kandydować.
Od 15 do 22 czerwca br. będzie można składać wnioski do szkoły ponadpodstawowej dwujęzycznej, oddziału dwujęzycznego, oddziału międzynarodowego, oddziału przygotowania wojskowego w szkole ponadpodstawowej, oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji, a także szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowych.
Terminy uzupełnienia wniosków
Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej należy uzupełnić:
- do 10 lipca br. – o świadectwo ukończenia szkoły,
- do 4 sierpnia br. – o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty.
Ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych
Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 12 sierpnia 2020 r.
W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty wniosek o przyjęcie do szkoły, w tym wymagane załączniki mogą być przesyłane za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
W okresie ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty zapoznanie się rodziców i uczniów z wynikami postępowania rekrutacyjnego w formie list kandydatów (zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych oraz przyjętych i nieprzyjętych) może odbywać się za pomocą stron internetowych tych jednostek.
Potwierdzenie woli przyjęcia do szkoły ponadpodstawowej
Od 13 do 18 sierpnia br. w szkole, do której kandydat został zakwalifikowany należy potwierdzić wolę przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego. Należy to zrobić, jeśli dokumenty te nie zostały złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe chodzi również o zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.
W przypadku braku możliwości przedłożenia takiego zaświadczenia lub orzeczenia, rodzic kandydata lub pełnoletni kandydat informują o tym dyrektora szkoły w terminie do 18 sierpnia 2020 r. do godz. 15.00. Należy wtedy wskazać przyczynę niedotrzymania terminu. Wówczas zaświadczenie lub orzeczenie składa się dyrektorowi szkoły, do której uczeń został przyjęty, nie później niż do 25 września 2020 r.
Nieprzedłożenie do 25 września 2020 r. zaświadczenia lub orzeczenia będzie równoznaczne z rezygnacją z kontunuowania nauki w szkole, do której uczeń został przyjęty. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – w oddziale realizującym kształcenie w zawodzie, do którego został przyjęty.
Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych ogłoszone będą 19 sierpnia 2020 r.
Dodatkowe rozwiązania ujęte w harmonogramie
Harmonogram uwzględnia również terminy przewidziane na czynności sprawdzające, o których mowa w art. 150 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe oraz czynności przewidziane w postępowaniu odwoławczym, o których mowa w art. 158 ust. 6-9 ustawy – Prawo oświatowe.
W postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021 odstąpiono od przeprowadzania postępowania uzupełniającego z uwagi na brak możliwości przeprowadzenia tego postępowania z zachowaniem terminu przewidzianego w prawie (w art. 161 ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe), tj. do końca sierpnia roku poprzedzającego rok szkolny, na który jest przeprowadzane postępowanie rekrutacyjne.
W przypadku kandydatów do szkół ponadpodstawowych, którzy nie zostaną przyjęci do szkół dla młodzieży w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2020/2021, o przyjęciu do tych szkół będzie decydował dyrektor szkoły, podobnie jak to było w poprzednich latach (na podstawie art. 130 ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe).
Za zapewnienie miejsca w szkole ponadpodstawowej wszystkim realizującym obowiązek nauki dzieciom i młodzieży zamieszkującym na obszarze powiatu odpowiada rada powiatu (zgodnie z art. 39 ust. 7 ustawy – Prawo oświatowe).
- 26maj
Klasa IIIb na Dzień Matki
Uczniowie Klasy IIIB postarali się pracując zdalnie zrobić niespodziankę swoim Mamom z okazji Ich święta. Uczniowie napisali piękne wiersze i namalowali laurki. W wykonanie prac włożyli wiele serca, za co jest im wdzięczna wychowawczyni klasy Pani Ewa Szklarska, która również dołącza się do życzeń i w tym pięknym dniu dziękuje Mamom za trud i serce włożone w wychowanie swoich pociech oraz życzy wytrwałości i radości.
21
- 08maj
Zapisy do świetlicy, korzystanie z dowozów
Drodzy Rodzice,
W związku z czasowym ograniczeniem funkcjonowania jednostek systemu oświaty do 24 maja br., zapisy do świetlicy oraz składanie deklaracji możliwości korzystania z dowozu autobusem szkolnym w roku szkolnym 2020/21 są możliwe drogą elektroniczną.
Karta zapisu i deklaracja dowozu znajdują się na stronie szkoły w zakładce – Strefa Rodzica, skąd można je pobrać.
Wyżej wymienione dokumenty, wypełnione komputerowo bądź wydrukowane i zeskanowane należy przesłać na adres:
rekrutacja.wojciechow@wp.pl do 10 czerwca 2020 r.
Oryginały przesyłanych przez Państwo dokumentów prosimy zachować do późniejszego złożenia w szkole.
Ze względu na konieczność zaplanowania pracy świetlicy oraz dowozów prosimy o terminowe składanie kart
i deklaracji. Niedotrzymanie terminu może spowodować, że dziecko nie będzie mogło rozpocząć korzystania ze świetlicy wraz z początkiem roku szkolnego. Kartę zgłoszeń do świetlicy szkolnej oraz deklarację dowozu autobusem składają tylko zainteresowane osoby.
- 07maj
100 lat od urodzin Wielkiego Polaka Papieża Jana Pawła II
Jan Paweł II (wł. Karol Wojtyła), urodzony 18 maja 1920 roku, zmarły 2 kwietnia 2005, polski duchowny, poeta, arcybiskup, kardynał, od 16 października 1978 do 2 kwietnia 2005 roku papież. Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach, w dzieciństwie chętnie uprawiał sport, często grał w piłkę nożną, jeździł na nartach, lubił wycieczki krajoznawcze. Już w tamtym okresie przyszłego papieża cechowała silna wiara, w kościele parafialnym z oddaniem pełnił obowiązki ministranta. Wojtyła naukę rozpoczął w gimnazjum w Wadowicach, w 1938 roku podjął studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie wykazywał się dużą aktywnością – brał udział w spotkaniach literackich, uczestniczył w przygotowaniach spektakli, pisał pierwsze utwory poetyckie. W 1942 roku Wojtyła postanowił studiować teologię w tajnym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Krakowie. W 1946 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Kolejne lata w życiorysie Karola Wojtyły to już okres intensywnej pracy teologicznej, współpracy z katolickimi czasopismami (m.in. „Tygodnikiem Powszechnym”) oraz wspinania się na kolejne szczeble w kościelnej hierarchii. W 1958 został mianowany biskupem, w 1963 arcybiskupem, a w 1967 otrzymał nominację kardynalską. Po śmierci Jana Pawła I w 1978 roku drugie konklawe wybrało Karola Wojtyłę na nowego papieża. Polak przyjął imię Jana Pawła II, a jego pontyfikat trwał ponad 26 lat i był jednym z najdłuższych w historii. Polski papież miał również duży wpływ na zmiany, które zaszły w tym czasie w Europie, m.in. upadek komunizmu. W 1981 roku doszło do zamachu na Jana Pawła II, papież cudem uniknął śmierci od kuli zawodowego zabójcy, Ali Agcy. Polski papież znany był jako wielki zwolennik ekumenizmu i pielgrzym – odbył 104 pielgrzymki (odwiedzając 134 kraje na całym świecie), w tym aż 8 do Polski. Jego biografia często stawiana jest za wzór chrześcijańskiej postawy wobec świata i drugiego człowieka, Wojtyła był niezwykle wysoko cenionym autorytetem moralnym.
18.05.2020 r. obchodzimy setną rocznicę urodzin Wielkiego Polaka.
- 05maj
OGŁOSZENIE
Szanowni Państwo,
w związku ze zniesieniem obowiązujących obostrzeń, dotyczących funkcjonowania oddziałów przedszkolnych, informujemy, że w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie, zarówno dorosłych jak i najmłodszych mieszkańców naszej Gminy, oddziały te funkcjonujące we wszystkich placówkach oświatowych nadal pozostaną zamknięte. Decyzja ta została podjęta po konsultacjach z dyrektorami wszystkich Szkół Podstawowych z terenu Gminy Wojciechów. Będziemy informować Państwa na bieżąco o ewentualnej zmianie decyzji w sprawie ponownego uruchomienia oddziałów przedszkolnych.
Artur Markowski
Wójt Gminy Wojciechów
- 05maj
- 04maj
- 29kwi
- 27kwi
Konkurs na kartkę wielkanocną
Konkurs na kartkę wielkanocną rozstrzygnięty
Konkurs przeznaczony był dla dzieci w trzech kategoriach wiekowych:
- przedszkole oraz kl.0 ,
- klasy I-III ,
- klasy IV-VIII
W konkursie udział wzięło 16 dzieci.
Jury w składzie:
- Katarzyna Kalicka
- Renata Małachowska
wyłoniło zwycięzców i przyznało nagrody
CELE KONKURSU :
- rozbudzenie zainteresowania pięknym zwyczajem obdarowywania się kartkami świątecznymi,
- propagowanie obchodów Świąt Wielkanocnych,
- rozwijanie wyobraźni oraz pobudzenie aktywności twórczej uczniów
- rozwijanie wrażliwości estetycznej,Wszystkie kartki były przepiękne, wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne.
Dyplomy zostaną przesłane w wiadomościach na dzienniku, a nagrody rozdane po powrocie do szkoły. Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i trud włożony w wykonanie pracy konkursowej.
Renata Małachowska
11
- 24kwi
Kształcenie na odległość
Do 24 maja br. przedłużona została przerwa w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty. Nauka będzie się odbywać na odległość.
Wobec utrzymującej się wysokiej liczby zachorowań wywołanych rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 przepisami rozporządzenia z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 Minister Edukacji Narodowej zdecydował o podjęciu działań profilaktycznych, zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa wśród dzieci i młodzieży i ograniczeniu – w terminie od 27 kwietnia do 24 maja 2020 r. – działalności niektórych jednostek systemu oświaty.
Przypomnijmy, że w czasie ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych związanego z zagrożeniem epidemiologicznym nauka jest realizowana na odległość. Za jej organizację odpowiada dyrektor szkoły.
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
- 23kwi
- 24kwi
Znamy już termin Egzaminu Ósmoklasisty
Egzamin Ósmoklasisty w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym potrwa od 16 do 18 czerwca. Termin dodatkowy odbędzie się od 7 do 9 lipca. Wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają do 31 lipca. Szkoły otrzymają również wtedy zaświadczenia.
- 22kwi
Kształcenie w zawodach - Informator
Przedstawiamy Informator o kształceniu w zawodach na rok szkolny 2020/2021*
Link do Informatora: www.kuratorium.lublin.pl/informator.php
* Informator został sporządzony na podstawie danych otrzymanych od dyrektorów szkół.
- 22kwi
Pomoc pedagoga i psychologa
Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie!
Mierzymy się w ostatnim czasie z trudną dla nas wszystkich sytuacją, na którą nie mamy zbytniego wpływu. Mimo zdalnej formy pracy szkoły i ograniczonych kontaktów nadal służymy wsparciem.
Nie bagatelizujmy oznak zniechęcenia, wyczuwanego napięcia, smutku czy wycofania. W tym trudnym, pełnym obaw czasie podejmujemy nadal zadania wspomagające naszych uczniów i rodziców.
Dlatego w sytuacjach kryzysowych oferujemy zdalne formy wsparcia.
Osoby zainteresowane prosimy o wiadomość za pomocą e-dziennika lub platformy Classroom.
Agnieszka Dmitruk - pedagog szkolny
Edyta Kania - psycholog szkolnyPonadto ruszyła całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów - 800 080 222
Już od jakiegoś czasu działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 080 222 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.
Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych. Jak pokazują statystyki młodzi ludzie coraz częściej zapadają na depresje i nerwice. Wielu z nich pada ofiarą przemocy i agresji – słownej i fizycznej ze strony rówieśników i dorosłych, są coraz bardziej samotni, często nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Dzięki nowej infolinii będą mogli skontaktować się ze specjalistami z Fundacji 24 godziny na dobę i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.
Dynamicznie rozwijający się świat, przemoc w internecie, zmiany społeczne, których nie rozumieją nawet dorośli, mogą wydawać się przytłaczające dla młodych ludzi. Wiele negatywnych zjawisk społecznych – cyberprzemoc, zaburzenia odżywiania, zażywanie substancji psychoaktywnych, samookaleczanie to całkiem realne problemy, które wymagają interwencji specjalisty. Konsultanci ITAKI są gotowi do świadczenia pomocy nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Każda osoba potrzebująca pomocy będzie mogła zgłosić się po wsparcie.
W ramach działań infolinii pracownicy Fundacji świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.
Wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo. Specjaliści Fundacji ITAKA to doświadczeni psychologowie, pedagodzy i prawnicy, którzy udzielają porad zarówno przez telefon, czat jak i e-mail. Pełen wykaz dyżurów można znaleźć na oficjalnej stronie projektu: www.liniadzieciom.pl
- 22kwi
22 KWIEKNIA DZIEŃ ZIEMII
Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu – zapraszamy do udziału on-line!
22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji wspólnie z Ministerstwem Klimatu zapraszamy na wirtualne spotkanie „Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu”, podczas którego będzie można wziąć udział w warsztatach tematycznych z ekspertami i wideoczacie. Tegoroczne wydarzenie skierowane jest w szczególności do uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Zapraszamy do udziału!
Jak wziąć udział w warsztatach on-line?
Już jutro, 22 kwietnia o godz. 11:40 zapraszamy na stronę www.dzienziemiwmk.pl Na tej stronie znajdzie się instrukcja, jak zalogować się do czatu, aby móc zadawać pytania. Podczas spotkania odbędzie się wideoczat z ministrem Michałem Kurtyką oraz warsztaty on-line:
- z dr. Mariuszem Gogólem („Zrozumieć globalne ocieplenie - mechanizm i konsekwencje”)
- dr. Tomaszem Rożkiem (wykład: „OZE. Skąd mamy prąd?”).
- Szymonem Chałupką (twórca kanału „Filmujemy!”), który wyjaśni jak zwykłym telefonem komórkowym nakręcić profesjonalny film.
„Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu” to wspólna inicjatywa Ministerstwa Klimatu z Bankiem Ochrony Środowiska oraz Fundacją BOŚ, realizowana przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej, a także Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
„Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu” został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Zachęcamy do udziału!
- 20kwi
Nauka zdalna
Informacje i przydatne strony w czasie zdalnego nauczania: