„21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ogłoszony przez UNESCO. Jego ideą jest zwrócenie uwagi społeczności międzynarodowej na bogactwo różnorodności językowej świata i konieczność jego ochrony, a także promocji wielojęzyczności” – czytamy na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Dla uczniów naszej szkoły nie jest to nic nowego, gdyż co roku staramy się w tym dniu zwrócić uwagę społeczności szkolnej na różne problemy związane z językiem polskim. W tym roku z pomocą pani Małgorzaty Ceglarz – Chołody za cel obraliśmy sobie ortografię, dlatego w środę po korytarzach poruszał się uczniowski ORTOPATROL (Kinga Sętkowiak, Szymon Bednarczyk, Filip Plewik, Konrad Czępiński) czuwający nad poprawnością ortograficzna, a także sprawdzający w praktyce jej znajomość. Niestety zainteresowanie było tak wielkie, że pula nagród szybko się wyczerpała.
W czwartek zaś daliśmy szansę zespołom klasowym, które rywalizowały miedzy sobą o tytuł Mistrza Języka Polskiego. Zadania konkursowe – ortograficzne, literackie, poprawnościowe przygotowali uczniowie klasy II b (Agnieszka Kalinowska, Agnieszka Żurawska, Weronika Kowalik, Mariusz Wasiniak i Karol Żywot), którzy w taki sposób zaliczyli projekt gimnazjalny. Uczniowie ci odpowiadali także za prowadzenie tego konkursu. Punkty liczyło jury – panie Agnieszka Bardzel i Anna Buda. Po niezwykle zaciętej i emocjonującej rywalizacji wyłoniono zwycięzcę – drużynę z klasy 4 a. Gratulujemy!!! Na miejscu drugim - klasy 6 a i 6 b, zaś trzecie miejsce na podium wywalczyli uczniowie klasy 4 b. Publiczność bardzo głośno dopingowała swoje drużyny, poza tym mogła je wspomagać w najtrudniejszych konkurencjach. Reakcje uczniów dowodzą, że taka forma świętowania Dnia Języka Ojczystego zyskała uznanie.
Małgorzata Ceglarz - Chołody